Brigády jsou v Nezdřevě samozřejmostí

V rozpočtech malých obcí, pokud nemají tak přínosného sponzora jako třeba šumavská Modrava, není příliš prostoru pro vylepšování podmínek, v nichž žijí místní obyvatelé. Jsou dvě možnosti jak dosáhnout potřebného: získat dotace a spolehnout se na aktivitu lidí. Ta první je ovšem nejistá, složitá cesta spoustou úředních a paragrafových zatáček a překážek. Druhá možnost spočívá jednak v ochotě lidí pracovat pro blaho obce (jak se říkávalo v dobách národního obrození), jednak ve schopnosti tuto ochotu vhodně zaměřit a podpořit. Dosti však teoretizování.
Nezdřev patří k obcím, kde brigádnická činnost je pro část místních i chalupářů zcela samozřejmá. Jsou to ti, kteří si jsou dobře vědomi, že postavení sněhových zábran, obnova požárních nádržek, úklid obce, péče o obecní lesy, nejrůznější opravy a vůbec práce všeho druhu dělají pro svou vesnici. Tedy pro sebe, ale i pro své starší sousedy, kteří už na brigády kvůli různým pochopitelným důvodům chodit nemohou. Zní to možná nadneseně, ale při brigádách, které se neobejdou bez vtipkování a legrace, se utužuje soužití starousedlíků s náplavami a víkenďáky, zkušenějších s mladými. Dobrou zprávou je, že se zapojují i vzrostlejší děti, jimž se tak práce pro obec stává věcí stejně samozřejmou, jako je tomu u jejich rodičů.
Díky brigádám se podařilo v průběhu let výrazně zmodernizovat klubovnu Sportovního klubu Nezdřev, která při různých akcích slouží všem. Díky brigádám byly loni tolik úspěšné Hry bez hranic. Díky brigádám se opravila hasičská zbrojnice i  budova obecního úřadu. Zkrátka bez nich by to v Nezdřevě nešlo.
Je pravdou, že brigád se zúčastňuje většinou stálá skupina těch ochotnějších. Je také pravdou, že při debatách se probírá, že "já o tom nevěděl, já jsem hlášení neslyšel". No, kdo nechce, nechodí. Kdo může, tak jde a nečeká žádné pochvaly, jen chce, aby Nezdřev byl dobrým místem k žití pro všechny. Aby domovem nebyl jenom vlastní dům, ale celá vesnice. Těmto lidem patří poděkování ode všech.

Best Replica Watches

29.9.2011 - Správce