Arktická zima potrápila i Nezdřeváky

car vinyl wraps

Arktická zima potrápila i Nezdřeváky

Jak je v současné době člověk závislý na fungování technických vymožeností si ve čtvrtek 9. února uvědomilo několik Nezdřeváků, jimž ve tři hodiny v noci vypadla dodávka elektřiny. Veřejné osvětlení svítilo, ale ti, k nimž je vedena elektřina podzemním kabelem, byli bez proudu. A to znamená také bez vody (no někdo má záložní ruční pumpu, budiž), bez světla, bez tepla (řada čerpadel u kotlů se bez eletrického proudu nepohne) a koneckonců i bez informací (TV, rozhlas, internet). Naštěstí během dopoledne byla závada odstraněna, a tak následky výpadku nebyly tragické. Ovšem jeden dům zůstával nadále bez elektřiny. Po opětovném hlášení poruchy přijeli opraváři po poledni znovu a konstatovali, že závada je nejspíš někde v zemi v poškozeném kabelu. Natáhli tedy provizorně proud od sousedovy skříňky, takže po dvanácti hodinách nejspostiženější zase mohl elektřinu využívat.
Definitivní opravu měli přijet opravit den nato, jenže jejich kolegové se zdrželi na jiné závadě, a tak dorazili až následující pondělí. Dokopat se k místu, kde byl kabel poškozen, v desetistupňovém mrazu, ve zmrzlé půdě a v těsné blízkosti kanalizace dešťové i odpadní nebyl žádný med. Nicméně kritické místo se podařilo díky šikovné technice najít, výkop museli opraváři ještě prodloužit a pak nasadili spojku a bylo hotovo. Strávili na tom celý pondělek a oba domy tak po několika hodinách bez proudu (elektřina musela být po dobu opravy samozřejmě vypnuta) opět mohly normálně fungovat. Podle názoru opravářů vznikla závada tím, že při budování odpadní kanalizace se kabelem trochu pohnulo, on se přimáčkl o kus dál v zemi ke kameni a postupně korodoval, až v únorových mrazech vypověděl bez varování službu.
Velké mrazy způsobily nepříjemné chvíle, ba dny také několika Nezdřevákům, kterým zamrzla voda. A netýkalo se to pouze takzvaných víkenďáků, postihlo to i trvale obývaná stavení, kde podle všech známek zamrzla voda v potrubí ve zmrzlé zemi mimo dům.
No, nakonec lze říct, že škody, alespoň pokud je známo, nebyly zas tak osudné. Nejhorší byla pro postižené nejistota a obavy, co všechno se může stát a kolik to bude stát, než se závada opraví. Ale teď už se blíží jaro, a tak nastanou jiné starosti a doufejme, že i radosti. Například červnové oslavy 600. výročí první zmínky o obci Nezdřev.

1.3.2012 - Správce