Ředitel klatovského muzea píše knihu o historii Nezdřeva

www.rosebags.net

Obecní úřad v Nezdřevě se rozhodl vydat při příležitosti oslav 600. výročí první písemné zmínky o obci pamětní publikaci, která zaznamená nejen staletou historii vesnice, ale i její současnost. O textové zpracování knihy požádal starosta Petr Chlanda ředitele Vlastivědného muzea dr. Hostaše v Klatovech mgr. Luboše Smolíka, který má s podobnými publikacemi již zkušenosti, vždyť se podílel na v nedávných letech vydaných knížkách o Hradišti, Záhorčičkách, Bezděkovu i o Chanovicích.

Padesátiletý klatovský rodák mgr. Luboš Smolík, rodák z Klatov, žije od roku 1998 v Chanovicích, kde muzeum, které řídí, má své vedlejší pracoviště, a to místní skanzen. Nezdřev pro něho není anonymní vsí, zná se s řadou jeho obyvatel, ať z kontaktů pracovních či ryze osobních. Při bádání o historii obce sice zatím nenarazil na nějakou z širšího hlediska převratnou událost, nicméně pro místní bude jistě řada nových poznatků zajímavá. Například to, že při velkém armádním cvičení v roce 1937, které se uskutečnilo v nejbližším okolí Nezdřeva, byla část cvičících vojáků ubytována právě zde.

Ačkoli první zmínka o obci je stará 600 let, jsou zdokumentovány archeologické nálezy na zdejším katastru z doby před naším letopočtem.

Tyto nálezy pravděpodobně dokládají, že území bylo (možná jen přechodně) obýváno dávno před vznikem středověké vesnice. Naopak skutečnost, že od oné první zprávy až do poloviny 17. století je výskyt písemných dokladů poměrně chudý, neznamená, že se ves v onom období vytratila. Bližší pohled přinese chystaná publikace. Kromě části věnované archeologickým objevům bude obsahovat tři části pracovně nazvané HISTORIE V DATECH, HISTORIE JEDNOTLIVÝCH NEMOVITOSTÍ A FOTOPŘÍLOHA (zachytí současnou podobu obce). Přílohou budou statistické tabulky, které ukáží v číslech vývoj Nezdřeva až do nejnovější doby.

Před domácími je nyní nejen očekávání reprezentační publikace, která bude mít svou premiéru při oslavách v sobotu 30. června, ale do toho data rovněž spousta brigád, aby Nezdřev vypadal ještě vlídněji než dosud, aby se slavnost vydařila, zkrátka, aby hosté byli spokojeni a všichni mohli říct: Oslavy v Nezdřevě se povedly.

swiss replica watches

9.4.2012 - administrator