Nezdřev obsadili pohraničníci

Je to tak, v sobotu 19. května 2012 v 17 hodin vtrhlo do Nezdřeva přes 30 pohraničníků a naštěstí obsadili pouze zrenovovaný sál místní hospody. O nic jiného neměli zájem. Na podporu svých záměrů si navíc přizvali torzo hudební skupiny Karel. Sekce ochránců státních hranic Klubu českého pohraničí se již devět let každoročně schází bez ohledu na věk a na přidělenou hodnost v některé z obcí, kde členové této společnosti žijí. Letos se již podruhé stal místem jejich setkání Nezdřev.
Jako pokaždé se vzpomínalo, probíraly se staré historky, přibyly i některé nové, které dosud zůstávaly v hloubi vzpomínek. Pělo se, pilo se, utvrzovalo se přátelství mnohdy vzniklé až na těchto schůzkách, neboť ve službě na různých místech a v rozdílných dobách se řada péesáků zkrátka poznat nemohla. Akce začala neoficiální hymnou pohraničníků Na staré Mohelně, poté všechny přivítal nezdřevský organizátor Karel Chaloupka, kterého mrzelo, že řada tradičních účastníků dala přednost televiznímu přenosu semifinálového zápasu mezi hokejisty ČR a Slovenska na mistrovství světa (pravdou je, že obvyklý počet péesáků na těchto srazech bývá okolo 60). Nejstarší přítomný strážce hranic pan Josef Uriánek z Nezdřeva (79), který sloužil v letech 1953 až 1956, obdržel humorný dárek (do každé nohy něco). Čestné uznání Za aktivní a obětavou práci a vlastenecké postoje občana České republiky od Krajské rady Klubu českého pohraničí v Českých Budějovicích obdrželi pánové Bohumil Sýbek, Václav Diviš a Václav Dubec. Na nástěnce s dokumenty zaujala fotografie místních Hraničářů (někdejší název pro pohraniční stráž) z let 1934 - 1935 pánů Karla Chaloupky a Vojtěcha Průchy.
Někteří přišli na sraz vůbec poprvé, například pan Karel Suda z Kasejovic, který v letech 1979 až 1981 sloužil jako telefonista. Mezi účastníky převažovali řidiči, ale byli přítomni i dva psovodi. Všichni se bavili jak vzpomínkami, tak novinkami i zpěvem až do brzkých ranních hodin. A již se těší na jubilejní 10. setkání, které se za rok uskuteční v Kocelovicích, kde tradice péesáckých schůzek začala.

foto na :

iwc replica watches