Pokladní kniha obce Nezdřev dokresluje dějiny

www.loveasie.net

Pokladní kniha obce Nezdřev dokresluje dějiny

Je překvapivé, kterak zajímavá může být četba řádků a kolonek v knize, jež se jmenuje Pokladní deník. Předpokládaje, že to bude nuda podobná bedlivé četbě telefonního seznamu, dal jsem se do tohoto úkolu. A přišlo překvapení. Různýma rukama psaný dokument, někdy lépe, někdy ztěžka čitelný, přináší zajímavé svědectví o době mezi lety 1923 a 1953. Lze v něm nalézt střípky, které dokreslují život v malé obci.

Například za zvonění se platilo v letech 1924 až 1929 paní Boženě Škudrnové 8 Kč ročně, do roku 1934 už to bylo 55 Kč. Od roku 1934 bylo „od zvonění“ placeno panu K. Škudrnovi. V roce 1935 vzrostla odměna na 76 Kč a za německé okupace nejsou záznamy zřejměpřesné, protože v některých letech není údaj zaznamenán, avšak tehdy činil plat za tuto službu 120 Kč. Tato částka byla naposledy vyplacena v roce 1945. Se zvoněním souvisejí i náklady na provaz ke zvonku. Neobjevují se v knize každoročně a cena se pohybovala od 8 do 11 Kč za první republiky. V roce 1953 stála „oprať ke zvonku do kaple“ 49 Kč.

Od roku 1936 se v hospodaření Nezdřeva vyskytují výdaje související s ohroženímČeskoslovenska hitlerovským Německem. Zaznamenány jsou:„ úhrada za: cestovné na schůzi protiletadlové obrany ku dni 19. 5. pro sedm účastníků dle poukazu“ a v témže roce 488 korun 15 haléřů za plynové masky. V následujících letech až do počátku německé okupace lze v pokladním deníku najít několikrát položky: za legitimace C.P.O. (civilní protiletadlová obrana), za příručky C.P.O., za tiskopisy a kartotéky C.P.O., pojištění C.P.O. Ještě v roce 1939 odvádí C.P.O. dávky ze zábav pořádaných v roce předešlém.

Německá okupace se v účetnictví Nezdřeva projevuje samozřejmě také. Například v roce 1939 „ firmě Frant. Vokáč Kasejovice obnovení 2 dvojjazyčných orientačních tabulí 9O Kč“. V následujícím roce za razítko dvojjazyčné Ob. Úř. Nezdřev 17,50. V roce 1941 příspěvek na německý Červený kříž 160 Kč, tyto příspěvky se v příštích letech několikrát opakovaly. Za doručení plakátů „V“(tj. Viktoria - vítězství) 20 Kč. V dalších letech se několikrát platily náhrady městu Kasejovice za kurz němčiny. Rovněž se muselo zaplatit 96,50 za vyhlášky o zatemnění.

Po skončení II. světové války se v pokladním deníku vyskytují tyto položky: F. Novákovi účet za zboží pro uprchlíky 100 Kč, Korous Kadov za chleba pro uprchlíky 205 Kč, J. Chárovi od dovozu uprchlíků100 Kč a ještě v roce 1947: K. Chárovi odměna za zásobování za r. 1944 – 30. 6. 45. Co konkrétního se za těmito údaji skrývá, je dnes těžko říct. Domnívám se však, že v pokladním deníku se dají najít drobné zajímavosti, které historii Nezdřeva trošku dokreslují a oživují.

23.4.2013 - Správce