Do Nezdřeva po letech opět zavítal někdejší polský diplomat

Audemars Piguet Replica Watches

Poprvé přivezl polského kamaráda do své nezdřevské chalupy Jan Marvánek v květnu 1989. Na podzim 1991 byl Jan Stachowski vyslán na polské velvyslanectví v Praze, kde čtyři roky působil jako tiskový tajemník. To byla příležitost k častějším návštěvám malé obce, jejíž obyvatele i chalupáře si manželé Stachowští oblíbili. Jednomu z pražských chalupářů, dlouholetému kamarádovi, dokonce pan Janek několikrát pomáhal při přestavbě a údržbě jeho domku. K příjezdům do Nezdřeva však Poláky lákaly i místní zábavy – byli na několika hasičských i mysliveckých bálech. Jan Stachowski se také zúčastnil kdysi populární josefské vinšovačky, když se ji pokoušel obnovit tehdejší hostinský Miroslav Chaloupka.

Když letos dřívější polský diplomat, který v současnosti působí jako překladatel a tlumočník z češtiny do polštiny (i naopak), ohlásil, že mají se ženou Barbarou v plánu po 11 letech opět na pár dnů zajet za přáteli do Nezdřeva, vybudilo to aktivitu zejména Karla Chaloupky, který bez velkého rozmýšlení rozhodl: „Hele, já seženu Jirku Ocelíka a uděláme pro ně v neděli večer v hospodě s harmonikou.“ Návrh byl všeobecně přijat a Jirka rád souhlasil, protože měl tu neděli 22. září volno.

V určený čas se v nezdřevské hospodě sešlo přes tucet hostů, kteří s polskou návštěvou sdíleli písničky, vzájemné novinky i staré a přece živé vzpomínky na společné zážitky. Třeba na to, jak Stachowski nastoupil při pouti v roce 1995 za nezdřevský fotbalový tým a dostal v jednom zápase žlutou kartu. Nebo jak houbařili na Ostrém. Nejvíce vzpomínek se ale točilo okolo června 2001. Jan Stachowski totiž byl v roce 1998 znovu vyslán na polskou ambasádu do Prahy, tentokrát ve funkci rady velvyslanectví. To byla možnost k dalším chvílím oddechu v Nezdřevě a souvisejícího sbližování s místními. Nejvýraznějším dokladem vztahu pana Janka k malé obci bylo jeho rozhodnutí oslavit zde vlastní padesátiny, kterých se dožil právě v červnu 2001.

Myslivnu tenkrát ovládla příjemná pohoda. Vtipkování, tance, přípitky, těžká medaile s významným číslem na krku oslavencově, skvělé maso z lodny, které připravil Píďa Chlanda, pozornost jubilantovy ženy v podobě polského národního jídla bigosu – a zničehožnic se začalo rozednívat. Ano, slavilo se tehdy do rána bílého a ještě dopoledne při úklidu se dojídaly a dopíjely zásoby. A jako před lety i letos si pan Janek zahrál na vozembouch. A nálada byla rovněž obdobná, jen tentokrát se končilo hned po půlnoci. A od Janka i Barbary jsme slyšeli příslib, že když to zdraví dovolí, přijedou příští rok na pouť.

Byla to taková přívětivá a pospolitá sešlost kamarádů, kterých nebývá v životě nadbytek, a právě proto si jich přítomní považují a ukládají je do svých vzpomínek.

Best Replica Watches

swiss replica watches